Projekt nr LT-PL-5R-356 pn. „Wzmocnienie Transgranicznego Systemu Gotowości i Reagowania na Choroby”

 

Dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska
Realizowany przez: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sejnach oraz Administrację Urzędu Miasta w Birštonas


Głównym celem jest wspieranie współpracy transgranicznej zwiększającej podstawowe zdolności w zakresie nadzoru i reagowania na transgraniczne zagrożenia dla zdrowia, zarówno w odniesieniu do reagowania na bieżące potrzeby kryzysowe związane z pandemią COVID-19, jak i tworzenia wspólnych ram w zakresie gotowości na wypadek choroby i systemu kontroli w obszarze przygranicznym. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez wspólną realizację działań projektowych.
W ramach realizacji projektu zaplanowano działania:
1. Rozwój transgranicznych zdolności do lepszego reagowania na zagrożenia epidemiologiczne:
- SP ZOZ w Sejnach zakupi niezbędny sprzęt poprawiający warunki funkcjonowania oddziału intensywnej terapii, gabinet USG, gabinet endoskopowy, blok operacyjny szpitala w Sejnach.
- Administracja Miasta Birštonas zakupi sprzęt niezbędny do poprawy warunków i jakości usług medycznych świadczonych przez Centrum Podstawowej Opieki Zdrowotnej Birstonas: sprzęt i narzędzia diagnostyczne, sprzęt do fizjoterapii, sprzęt laboratoryjny oraz sprzęt pielęgniarski.
2. Wzmocnienie podstawowych kompetencji sektora opieki zdrowotnej w strefie przygranicznej:
- SP ZOZ w Sejnach zorganizuje 4 wspólne jednodniowe seminaria dla grupy 100 pracowników medycznych. Tematami seminariów będą: farmakoterapia dziecięca, procedury pierwszej pomocy wykonywane przez personel medyczny, procedury ratownictwa medycznego dla dorosłych, procedury ratownictwa medycznego dla dzieci. Przeprowadzi również "Kurs terapii manualnej" dla 15 pracowników medycznych.
- Administracja Miasta Birštonas zorganizuje 2 wspólne jednodniowe seminaria dla grupy 15 przedstawicieli pracowników służby zdrowia i interesariuszy na temat krytycznych i pilnych zagadnień związanych z reagowaniem na pandemię. Takie jak wykonywanie procedur operacyjnych podczas wybuchu pandemii, zapobieganie i zarządzanie ryzykiem, komunikacja i koordynacja w celu skutecznego i bezpiecznego świadczenia usług zdrowotnych i opieki w sytuacjach kryzysowych.
3. Transgraniczne partnerstwo na rzecz współpracy w zakresie gotowości i reagowania na choroby:
- SP ZOZ w Sejnach zorganizuje 3-dniowe seminarium " Współpraca transgraniczna w zakresie i gotowościi reagowania na choroby" dla 12 przedstawicieli przygranicznego sektora usług zdrowotnych i społecznych. Będą oni pracować nad sposobami rozwijania, dzielenia się i utrzymywania podstawowych zdolności w zakresie zdrowia publicznego niezbędnych do wykrywania, diagnozowania, zgłaszania i reagowania na transgraniczne zagrożenia dla zdrowia, takie jak COVID-19. Podczas seminarium zostanie utworzona Transgraniczna Sieć Gotowości i Reagowania na Choroby - wspólne partnerstwo między instytucjami transgranicznej opieki zdrowotnej w celu rozwijania, dzielenia się i utrzymywania podstawowych zdolności w zakresie zdrowia publicznego potrzebnych do wykrywania, diagnozowania, zgłaszania i reagowania na transgraniczne zagrożenia dla zdrowia, takie jak COVID-19. Pierwszym działaniem w ramach sieci będzie utworzenie i uruchomienie specjalnej interaktywnej strony internetowej poświęconej kwestiom transgranicznego nadzoru, gotowości i reagowania na choroby.


Całkowita wartość projektu: 532.454,96 euro
Dofinansowane (85%): 452.586,70 euro
Wkład własny (15%): 79.868,26 euro
Całkowita wartość projektu po stronie SP ZOZ w Sejnach: 349.733,22 euro
Dofinansowanie (85%): 297.273,23 euro
Wkład własny(15%): 52.459,99 euro

 

Serwis dostępny jest na stronie internetowej CDPR-network.

MZ Ministerstwo Zdrowia. NFZ Narodowy Fundusz Zdrowia.